Lízátka

Definice:

Lízátka se vyrábějí v různých tvarech, příchutích a barvách. Některé druhy mají i sekundární funkci pro pobavení konzumenta jako např. lízátka v podobě píšťalky. Jiná lízátka fungují jako léčiva. V některých případech je uprostřed lízátka žvýkačka.

Původ:

Za vším stojí samozřejmě děti, v tomto případě jejich neustále upatlané prstíky. Až do 50 let minulého století sice měli malí „mlsalové“ k dispozici spoustu cukrátek, když je ale děti ze zvědavosti vyndavali z pusinek a brali do rukou nebo si je schovávali na později do kapes, proměnily se sladkosti v lepkavou hmotu, ze které rodiče neměli dvakrát radost. Právě této skutečnosti si povšiml Španěl Enric Bernat, který začal přemýšlet nad tím, jak bonbóny dětem zpřístupnit, aniž by to znamenalo ulepené dětské prsty a rozčílené dospělé, kteří s nimi přišli do styku. Nakonec ho napadlo, že by bylo nejlepší vymyslet dobrotu, na kterou by děti vůbec nemuseli sahat.

V roce 1958 založil tento prozíravý vizionář Enric Bernat společnost, která na trh přivedla první lízátko - cukrovinku "na paličce". Lízátko dostalo jméno „Gol“, ale toto pojmenování se příliš neujalo. Proto Enric Bernat po poradě s odborníky na marketing vybral o něco chytlavější název – „Chups“. A nejslavnější lízátko bylo na světě! Ovšem ani jméno „Chups“ nebylo v historii slavného lízátka poslední. V rámci reklamní kampaně na tuhle dobrotu zazněla i písnička se slovy „chupa, chupa, chupa un Chups“ (v překladu „lízej, lízej, lízej své Chups“). A ta publikum tak chytla, že se Enric Bernat rozhodl název svého sladkého vynálezu změnit ještě jednou. Tentokrát už naposledy – jméno „Chupa Chups“ slavnému lízátku zůstalo dodnes.

i

V některých zemích vůbec nepoužívají slovo „lízátko“, říkají mu tu totiž jednoduše Chupa Chups.

Využití:

Domácí cukrová lízátka:

  • 20 lžic cukru krupice
  • 20 lžic vody
  • 8 lžic octa 8%
  • potravinářské barvivo
  • cukrový posypek

Postup:

Cukr, vodu, ocet a pár kapek barviva dejte do hrnce a asi 15 minut vařte, až hmota ztuhne. Nalijte do silikonových formiček (nebo tvořte tvary na pečícím papíře) a zamáčkněte do nich špejle, aby lízátka bylo za co chytit. Můžete ozdobit cukrovými posypkami. Nechte ztuhnout a je hotovo.

Zajímavosti:

Věděli jste, že:

  • V roce 1965 se denně vyrobilo 800 lízátek, o sedm let později to byly už 3 miliony lízátek za den.
  • Dnes se lízátka Chupa Chups prodávají už ve více než 150 zemích světa.
  • Lízátko Chupa Chups je typické svým kulatým tvarem a prstencem jako má planeta Saturn.
  • Kdyby všechna lízátka snědená v jednom roce utvořila řetěz, dokázal by dvanáctkrát omotat Zemi kolem dokola.
Zobrazení Mřížka Seznam

14 položek

na stránce
Nastavit sestupný směr
Zobrazení Mřížka Seznam

14 položek

na stránce
Nastavit sestupný směr