Žvýkačky

Definice:

Žvýkačka nebo také žvýkací guma je speciální druh gumy určený pro žvýkání, který se někdy řadí mezi sladkosti. V současnosti jsou žvýkačky populární zejména mezi mládeží a vyrábějí se v celé řadě chutí od mentolové, pepermintové, s příchutí ovoce a mnoho dalších. Mezi speciální žvýkačky patří nikotinové žvýkačky, uvolňující nikotin do organismu, což by mělo pomáhat odvykání kouření.

Původ:

Do doby, než si William Semple nechal koncem roku 1869 patentovat vynález žvýkací gumy, se toho v historii žvýkačky mnohé stalo. První primitivní žvýkací gumy existovaly nejméně od dob starých Řeků. Ti žvýkali mastixovou pryskyřici. Indové zase po staletí žvýkali listy lehce narkotického pepřovníku betelového. Různé druhy pryskyřic žvýkali též američtí indiáni, od nichž tento zvyk přebrali noví američtí osadníci a snažili se vymyslet, jak by mohli žvýkačky vyrábět průmyslově. Okolo roku 1850 si získal oblibu tuhý parafín. Moderní žvýkačky se ale začaly vyrábět v 60 letech 19 století ze středoamerické pryskyřice chicle. Tato pryskyřice se příjemně žvýkala. Záhy byly přírodní kaučuky ve výrobě žvýkaček z ekonomických důvodů v drtivé většině nahrazeny syntetickými.

Využití:

i

Pro "hubnutí chtivé" je jistě zajímavý i fakt, že žvýkáním spotřebujeme 90 kilojoulů za hodinu.

 • Pokud žvýkáme žvýkačky bez cukru, pomáháme tím po jídle neutralizovat kyselost v ústech a podporujeme tvorbu slin.
 • Žvýkání zlepšuje paměť a soustředění, proto by výsledky britského výzkumu měli brát na vědomí všichni studující i jejich profesoři, protože žvýkání během důležité zkoušky může zvýšit studentům bodové skóre, pokud se však jedná o zkoušku ústní, může vám žvýkání před komisí spíše uškodit.
 • Žvýkání udržuje bdělost, což je zejména u řidičů dosti důležité. Všeobecně je známá i důležitost žvýkání při vyrovnávání tlaku třeba na palubě letadla.
 • Angličtí vědci pokládají žvýkačku za dobré antidepresivum. Při žvýkání opakujeme pohyby rtů, které jsme dělali v kojeneckém věku. Což přímo napomáhá uklidnění a pocitu bezpečí. Na druhou stranu se ovšem nedoporučuje žvýkaní těm, kteří trpí bolestmi čelistí a hlavy. Pohybováním čelistních kloubů ze strany na stranu se potíže mohou ještě zhoršit.

Zajímavosti:

Některá fakta o žvýkačce:

 • Největší vyrobený kousek žvýkačky byl velký jako 10000 kousků žvýkačky slepených dohromady a byl představen v roce 1974.
 • K vypěstování dostatečného množství máty pro žvýkačky s příchutí Spearmint je ročně potřeba polí o rozloze 16300 fotbalových hřišť.
 • Pokud byste každý kousek žvýkačky, který byl za rok na světě vyroben, přiložili svým koncem k sobě, žvýkačky by obepnuly planetu Zemi po jejím obvodu devatenáctkrát.
 • Žvýkačku přilepenou ve vlasech nejlépe odstraníte tak, že si mezi prsty vetřete burákové máslo a žvýkačku tak pohodlně z vlasů stáhnete.
 • Japonští chemici vynalezly Náladovou žvýkačku, jejíž barva se změní v závislosti na tom, jestli jste veselí, smutní, naštvaní, zamilovaní atd.
 • Žvýkání žvýkačky vám pomůže udržet se a neplakat, když už máte na krajíčku.
 • Největší počet dětských sběratelů obalů od žvýkaček je v Rusku.
Zobrazení Mřížka Seznam

Produkty 1-24 z 59

Stránka
na stránce
Nastavit sestupný směr
Zobrazení Mřížka Seznam

Produkty 1-24 z 59

Stránka
na stránce
Nastavit sestupný směr