Trampolíny

O produktu:

Trampolína je speciální tělocvičné a sportovní náčiní určené pro skákání osob. Používá se v praxi jak pro rekreační účely a celkové tělesné posilování tak i pro gymnastickou sportovní činnost a závodění. Trampolíny jsou ve sportovní praxi také hojně hojně využívány pro nácvik a trénink sportovního odvětví zvané skoky do vody. Skoky na trampolíně spadají pod sportovní odvětví sportovní gymnastika a jako takové jsou i olympijským sportem. Trampolína je náčiní potřebné na sport a tělocvik. Trampolína se používá ke skokům do výšky pro rekreační a sportovní účely. Skákání se uskutečňuje pro zábavu i za účelem závodění. Skoky na trampolíně se řadí do gymnastické sportovní činnosti a od roku 2000 náleží do letních olympijských her. Nás ale především zajímají trampolíny pro rekreační účely, které můžeme pohodlně umístit na naší zahradě a dopřát tak našim dětem (ale nejenom jim) sportovní vyžití.

Dělení:

Na trhu najdeme velké množství všemožných trampolín, které se od sebe liší nosností, konstrukcí nebo zakotvením. Nejjednodušší rozdělení trampolín je na domácí a venkovní využití.

  • Domácí trampolíny
  • Pro domácí trampolíny se hodí ty s průměrem 90 až 140 cm. Ani u domácí trampolíny nepodceňujte bezpečnost. Kolem trampolíny by měl být bezpečnostní pás alespoň jeden metr dlouhý. Před samotnou koupí trampolíny byste měli mít vybraný správný prostor.

  • Venkovní trampolíny
  • Venku je většinou k dispozici více prostoru, proto můžete sáhnou po trampolíně s průměrem až pět metrů. Ani u těchto trampolín nezapomínejte na bezpečnost, protože při skocích se dosahuje vyšších výskoků. Samozřejmostí by měla být ochranná sít, která je často součástí výrobků pod názvem trampolínový set.

  • Příslušenství k trampolínám

    Když už pořizujete trampolínu, nezapomeňte na doplňky k trampolíně. Obvykle obsahují ochrannou síť pod trampolínu a horní ochrannou síť kolem doskoku, okrajovou ochranu pružin, zabezpečení proti větru, náhradní pružiny, náhradní odrazovou plochu, ochrannou plachtu pro překrytí v zimě a žebřík k trampolíně. U modernějších trampolín se setkáte například s kapsičkami na mobil, šperky a podobně.

Původ:

Za primitivní trampolíny se považovaly pružná prkna, na kterých dobrodruzi zkoušeli své umění.Ve středověku se na těchto “trampolínách” zkoušely různé akrobatické prvky. Vznik trampolíny měl kolébku u Inuitů, kteří si ji vyráběli z mroží kůže. První skutečnou trampolínu sestavil francouzský akrobat du Trampoline. Inspiraci našel v odrazových schopnostech záchranných sítí, které se umisťovaly pod vysoké hrazdy pro bezpečnost. Du Trampoline sestavil trampolínu pro samostatné cvičení. Novodobá historie trampolín se začala psát okolo roku 1936. George Nissen a Larry Griswold sestavili vlastní trampolínu a nechali si ji patentovat. Následně se George Nissen stal mistrem USA ve skocích do vody a skoky prováděl také na trampolíně. Zaměřil se na založení školy ve skocích na trampolíně a podařilo se mu vydat i metodické materiály. Během druhé světové války se trampolína používala pro výcvik pilotů a později k výcviku ve vesmírných agenturách.

Zajímavosti:

i

Skoky na trampolíně dávno překonaly rekreační účely a v roce 2000 byly zařazeny jako sportovní disciplína na letní olympijské hry a australském Sidney. Kategii opanovali Rusové, když se v mužské disciplíně radoval ze zlatého kovu Alexandr Moskalenko a v té ženské jeho krajanka Irina Karavajevová. Nedařilo se českým reprezentantkám, které skončily už v kvalifikaci.

Zobrazení Mřížka Seznam

Produkty 1-24 z 44

Stránka
na stránce
Nastavit sestupný směr
Zobrazení Mřížka Seznam

Produkty 1-24 z 44

Stránka
na stránce
Nastavit sestupný směr