Zahradní nábytek

Definice:

Zahradní nábytek je vybavení zahrady, které usnadňuje a zpříjemňuje používání zahrady. Obvykle jde o přenosný inventář zhotovený z různých materiálů ve stylu, který je vhodný pro danou zahradní úpravu, nebo alespoň odpovídá požadavkům majitele. Nejvhodnější zahradní nábytek bývá odolný k povětrnostním vlivům, pevný a pohodlný pro uživatele. Součástí historických zahrad a parků bývá stabilní (nepřenosný) zahradní nábytek jako kamenný stůl nebo kamenná lavice, a také osvětlovací tělesa.

Dělení:

Mezi zahradní nábytek se může řadit například židle a křesla, zahradní lavice, lehátka, stoly, trampolíny, zahradní houpačky, slunečníky, houpací sítě, sedací vaky, altány nebo zahradní dekorace.

 • Židle

Venkovní židle bývají často stohovatelné a snadno se skladují. Hodí se především na terasy, zimní zahrady, ale i do domácností. Slouží především k posezení u stolu. Židle patří mezi základní zahradní nábytek.

 • Křesla

Zahradní křesla se nijak výrazně neliší od těch do interiéru. Pouze jsou vyrobeny z jiných materiálů, aby přečkala náročné povětrnostní podmínky. Kvalitní zahradní křeslo tedy musí být v první řadě odolné. Moderní zahradní křesla  jsou ergonomicky řešená pro pohodlný posed a mají loketní opěrky. Použít k nim můžete různé potahy a podsedáky. Tato křesla často bývají velmi robustní. Své uplatnění najdou i na terasách či zahradách. 

 • Zahradní lavice

Zahradní lavice a lavičky poskytnou příjemné místo pro posezení a odpočinek. Patří mezi populární zahradní nábytek. Mohou být začleněny do sestavy s jiným nábytkem nebo umístěny zcela samostatně. V závislosti na jejich provedení je využijete nejen venku, ale i v interiéru.

 • Lehátka

Lehátko je vlastně lehké lůžko, které se často skládá z textilní, vyplétanou nebo jednoduchou lehací plochou. Lehátko v sobě kombinuje pohodlí klasického křesla.Při výběru se zaměřte především na materiál konstrukce a polstrování. Důležitá je také polohovatelnost a celková ergonomie lehátka. Zahradní lehátka patří mezi oblíbený zahradní nábytek.

 • Stoly

Stůl je druh nábytku tvořený deskou a nohou či nohami. Někdy má desku podloženou lubem či doplněnou zásuvkou nebo zásuvkami. Vyrábí se zejména ze dřeva smrků, buků a dalších dřevin. Setkat se ale také můžeme se stoly z  plastu nebo železa. Používá se k odkládání či ukládání předmětů, dále pro stolování nebo k práci. Má mít obvyklou nebo pohodlnou výšku, někdy variabilně nastavitelnou

 • Trampolíny

Trampolína je speciální tělocvičné a sportovní náčiní určené pro skákání osob. Používá se v praxi jak pro rekreační účely a celkové tělesné posilování tak i pro gymnastickou sportovní činnost a závodění. Trampolíny jsou ve sportovní praxi také hojně hojně využívány pro nácvik a trénink sportovního odvětví zvané skoky do vody.

 • Zahradní houpačky

Zahradní houpačka je ideálním místem pro relaxaci na čerstvém vzduchu. Vzhledem ke svým rozměrům se hodí spíše na zahradu nebo větší terasu. Se zahradní houpačkou rozhodně neprohloupíte, protože ji oceníte jak vy, tak vaše děti. Zahradní houpačka se jednoduše zařadila mezi zahradní nábytek.

 • Slunečníky

Relaxace na zahradě je jistě velmi příjemně strávený čas, nicméně ne vždy k tomu máme optimální povětrnostní podmínky. Potrápit nás může i obyčejné sluníčko nebo slabý déšť. Abychom zůstali ochráněni před nežádoucím slunečním žárem, postačí nám kvalitní slunečníky. 

 • Houpací sítě

Houpací síť, někdy též hamaka nebo hamak, je závěsné lůžko, sloužící k odpočinku a relaxaci. V minulosti byla využívána především posádkami lodí, kterým umožnila relativně pohodlný odpočinek s minimem nároku na prostor (ve srovnání se standardními lůžky). Pro její malou hmotnost ji používali i cestovatelé. V současnosti je používána především k relaxaci.

 • Sedací vaky

Sedací vaky jsou extrémně pohodlné, stylové a hodí se do domácností i kanceláře. Stačí se pohodlně usadit a nechat měkké kuličky, aby se vytvarovaly přesně podle vašeho těla. Sedací vaky mohou používat děti, dospělí a hodí se i pro domácí zvířata

 • Altány

Altánem se rozumí malá ozdobná stavba umístěná v zahradě nebo v parku, která je určená zejména pro oddech, rekreaci a relaxaci lidí. Nejjednodušší altány mohou být ze dřeva a můžeme se s nimi setkat i ve volné přírodě, nejčastěji v nějakých turisticky zajímavých místech, například v místech s krásnou přírodou

 • Zahradní dekorace

Zahradní dekorace skvěle doplní váš zahradní nábytek. Zahradní dekorace využijete nejen jako nápadité ozdoby pro zkrášlení pozemku, některé typy jsou zároveň také praktickými doplňky na zahradu – např. držáky, stojany, osvětlení, krmítka a další.

Původ:

Nábytek z masivu má velmi dlouhou tradici. Od kdy se ale začal využívat? Dřevo je pro výrobu nábytku využíváno od nepaměti. V minulosti býval dřevěný nábytek ve velké míře zdoben dekorativními reliéfy, řezbou či dýhováním, luxusnější kousky masivního nábytku pak byly také například dekorovány slonovinou či perletí nebo sklem či vitráží. Bylo využíváno dřevo jak jehličnatých stromů, tak i listnatých. Vznikaly tak opravdu luxusní honosné výrazné komody, skříně, stoly a další zahradní nábytek.

Zajímavosti: 

V poslední době nabývá na popularitě zahradní nábytek z teaku. Jedná se o exotickou dřevinu původem z jihovýchodní Asie. Vyniká svou zlatavou barvou a unikátní strukturou dřeva. Jedná se o jednu z nejtvrdších dřevin, jaké vůbec známe. Díky své jedinečnosti a elegantnímu vzhledu je velmi žádaný do exteriéru i do interiéru už od poloviny minulého století. Pro zachování odstínu se doporučuje napouštět teakový zahradní nábytek teakovým olejem.

 

Zobrazení Mřížka Seznam

Produkty 1-24 z 47

Stránka
na stránce
Nastavit sestupný směr
Zobrazení Mřížka Seznam

Produkty 1-24 z 47

Stránka
na stránce
Nastavit sestupný směr