Vody

Definice:

Zajištění dostatečného množství kvalitní pitné vody je jedním z úkolů vodního hospodářství. Pitná voda se získává zpravidla úpravou surové vody z vodního zdroje v úpravně vody. Proces úpravy surové vody na pitnou je pravidelně monitorován s cílem zajistit, aby pitná voda splňovala hygienické požadavky na pitnou vodu stanovené legislativou státu. Pitná voda se zpravidla rozvádí vodovodem ke spotřebitelům.

Dělení:

 • Minerální voda, zkráceně minerálka, je běžné označení pro vodu z podzemí, tedy z minerálního prostředí.
 • Pramenitá voda. Balená pramenitá voda je výrobek z kvalitní vody z chráněného podzemního zdroje, který je vhodný k trvalému přímému používání dětmi i dospělými.
 • Lázeňské prameny. Aby se mohl pro léčivou vodu použít termín minerálka, musí obsahovat v jednom litru alespoň jeden gram rozpuštěných látek. Dále se minerálky rozdělují na kyselky a sirné vody.
 • Kojenecká voda, je určena pro naše nejmenší. Nesmí být upravována, pouze ozářena ÚV paprsky.
 • Funkční a vitamínové. Funkční voda je nesycený nealkoholický nápoj z pramenité vody s nízkou energetickou hodnotou. Zdroj vitamínů a minerálů: vitamínu C, niacinu, kyseliny pantothenové, vitamínu B6 a hořčíku. Funkční voda je vhodný nápoj k doplnění energie a k povzbuzení vitality organismu.

Původ:

i

Vznik vody se datuje před 4,5 mld. let, kdy došlo k rozkladu hydrátů při vychladnutí zemské kůry.

Voda, nejběžnější sloučenina na Zemi (žádné jiné látky není na Zemi více), měla rozhodující vliv na vývoj člověka jako živočišného druhu, inspirovala jeho myšlení a stála na počátku rozvoje techniky.

Využití:

Význam vody a vodních zdrojů pro náš život můžeme vidět například již na tom, že zemský povrch se ze 71% skládá z vody (97% z toho je mořská voda a 3% sladká voda) a naše tělo je z 60% také voda. Využívání vodních zdrojů k uspokojování lidských potřeb se v moderní době neustále zvětšuje. Kromě využívání vody jako pitného zdroje se připojilo využívání k mytí, zavlažování, k výrobě energie. Mimo to i spotřeba vody v domácnostech je několikanásobně vyšší.

Zajímavosti:

 • S úbytkem 1% vody z těla se dostaví žízeň.
 • Sklenice vody odebírá pocit hladu - během noci u téměř 100% lidí, kteří drží dietu.
 • Nedostatek vody je hlavní příčinou únavy přes den.
 • Studie ukazují, že 8 až 10 sklenic vody denně významně ulevuje od bolestí kloubů u 80% lidí kteří mají problémy s klouby.
 • Dvě sklenice vody po probuzení, přispívají k aktivování vnitřních orgánů.
 • Jedna sklenice vody 30 min. před jídlem napomáhá trávení a také 1 sklenice vody před tím, než jdeme spát, snižuje výskyt srdečních krizí.
 • Teplá voda s citronem po ránu může pomoci předejít různým zdravotním problémům, jako jsou bolesti hlavy, obezita, zácpa, problémy se srdcem apod.
 • Studená voda by se neměla pít ráno ani během jídla. Chlad zpomaluje trávicí proces a ztužuje tuky z mastných jídel, které se po kontaktu s žaludeční kyselinou rychleji přesouvají do střev. Špatně strávené tuky mají negativní vliv na zdraví.
 • Všichni víme, že voda z veřejných zdrojů, kterou běžně spotřebováváme k pití a vaření, je technologicky a chemicky různě upravována, aby vyhovovala náročným zdravotním a hygienickým normám. Pro mnohé však může být překvapivá informace, že se nějaká technologická úprava, filtrace či ozařování UV zářením týká i řady balených vod. A to nejen těch, které jsou nejspíš čerpány z veřejných zdrojů, ale i mnoha minerálek nebo pramenitých vod z podzemních zdrojů. Důvodem je snaha vyhovět přísným kritériím a limitům stanovujícím obsah dusičnanů a organických látek. Příkladem je např. „živá“ voda Toma Natura z hlubin Adršpašsko-teplických skal, která bez jakékoliv úpravy a z artézského vrtu putuje nerezovým potrubím hluboko pod povrchem země přímo do lahví.
Zobrazení Mřížka Seznam

Produkty 1-24 z 426

Stránka
na stránce
Nastavit sestupný směr
Zobrazení Mřížka Seznam

Produkty 1-24 z 426

Stránka
na stránce
Nastavit sestupný směr