Sauny

O produktu:


Sauny jsou stavby nebo místnosti, které slouží k odpočinku, relaxaci a regeneraci. Jedná se o místo, které se po vytopení používá jako ohřívárna při saunování. Aby sauny dobře plnily svůj účel, jsou velmi dobře izolované od okolí a většinou vykládané dřevem. V sauně se obvykle pohybuje teplota mezi 60 až 120 °C. Najdou se ale i sauny, kde naměříte 130 až 140 °C. O teplotu v sauně se postarají saunová kamna neboli kiuas. Vlhkost v sauně dosahuje malých hodnot, většinou se pohybuje v řádech několika desítek procent.

i

Aby se na chvíli zvýšila vlhkost vzduchu, nalévá se ve finské sauně voda na kameny, které jsou uloženy na kamnech

V saunových kamnech se obvykle topí dřevem, ale velmi častá jsou elektrická kamna, zejména v bytech. Někdy je možné se setkat i s naftovými kamny. Lidé využívají sauny především pro prohřátí celého těla. V sauně se uvolňují unavené svaly a zklidňuje stresovaný mozek, protože tělo do krve vyplavuje úlevu přinášející látky jako jsou endorfiny. Neexistuje žádný doporučený čas, který byste v sauně měli strávit, ale většinou se lidé saunují patnáct minut. Do sauny většinou chodí návštěvníci nazí. Má to svou logiku, protože nahé tělo se prohřeje mnohem snáz. Dalším důležitým hlediskem je hygiena. Po prohřátí v sauně následuje prudké ochlazení. Ochladit se můžete na ledovém vzduchu, skokem do sněhu nebo skokem do jezírka. Finové často skákají do díry vysekané v ledu. V České republice takto extrémní nejsme, většina saunových center má k dispozici ochlazovací bazének.

 

Dělení:


Sauny lze dělit podle několika hledisek, ale nejčastěji se rozlišují na infrasauny, venkovní sauny, vnitřní sauny a příslušenství.

 • Infrasauny
  Infrasauny díky infrapanelům prohřívají lidský organismus. Jedná se o dřevěnou kabinu, která se podobá sauně. Infrasauny jsou též známé jako infrakabiny. Proceduru v infrakabině lze absolvovat před sportovní, rehabilitační či regenerační aktivitou, před kosmetickým ošetřením pleti nebo před pobytem v chladném prostředí. Infrasauny fungují na základě principu vyzařování infračervených paprsků.
 • Venkovní sauny
  Venkovní sauny jsou klasické sauny (jako v interiéru) se zesílenými stěnami s kvalitní izolací. Jsou opatřeny střechou a speciálním venkovním obložením, které je napuštěné olejem. Olej chrání venkovní sauny před povětrnostními vlivy. Velkou výhodou venkovní sauny je, že není limitovaná prostorem. Na zahradě bývá vždy o mnoho více prostoru než v sebevětším bytě.
 • Vnitřní sauny
  Vnitřní sauny jsou typické tím, že si je lidé pořizují do již hotového domu nebo bytu. Další možností je využít větší či menší rekonstrukce bydlení. Při pořizování vnitřní sauny je nutné mít vždy na paměti, že jsme limitovaní prostorem, kam saunu umístit. Nejvhodnějším prostorem pro umístění sauny v bytě bývá koupelna, zahrada či balkon, samostatná wellness místnost nebo sklep.
 • Příslušenství k saunám
  Příslušenství k saunám zahrnuje široký sortiment. V každé sauně by určitě neměl chybět teploměr a vlhkoměr, přesýpací hodiny, ve finské sauně vědra a naběračky, sůl a přidružené produkty nebo odpařovače a difuzéry.

Původ:


Historie sauny se datuje do let 965 a 966, kdy člen poselstva kalifa al-Hakama, Ibráhím ibn Jákúb popsal saunu Slovanům včetně Čechů. Ibn Jákúb viděl zvláštní dřevěné budky, které byly vycpány mechem. V rohu byla postavena kamna, nad nimiž vyčníval otvor ve stropě pro odcházející dým. Uvnitř byly nádrže s vodou, kterou se rozpálená kamna polévala. Saunující se lidé rozháněly v sauně vzduch pomocí věchýtek trávy. Alternativou je záznam mnicha Kristiána, který ve svém spisu Život a umučení svatého Václava, psal o existenci saun. Zde psal, že vůdce vrahů byl nalezen ležící v parní lázni, nazývané stuba, jizba. První zmínky o saunách máme z 11. a 12. století. Ve středověku byla parní lázeň vcelku oblíbená v celé Evropě, ale přesto se v 16. století Klaus Magnus zmiňuje, že nikde není parní lázeň tak důležitá jako v severní Evropě. Sauna sloužila nejenom jako ozdravný prostředek, ale též jako místo setkávání.

Zajímavosti:


Sauny mají největší tradici ve Finsku. Dokonce jsou v této severské zemi tak rozšířené, že když slavil finský prezident Urho Kekkonen šedesáté narozeniny, oslavil je právě v sauně. Na tom by nebylo zase nic tak zvláštního, kdyby se nepsal rok 1960 a světem nehýbala studená válka. Právě se sovětským premiérem Nikitou Chruščovem se Kekkonen v sauně při oslavě svých narozenin sešel.

i

Urho Kekkonen měl k sauně velmi silný vztah. Není se co divit, protože se v sauně i narodil

Státníci tam spolu strávili spoustu hodin a pár dní na to Sovětský svaz vydal komuniké, kterým podpořil finskou snahu o spolupráci se západem.

 

Zobrazení Mřížka Seznam

Produkty 1-24 z 47

Stránka
na stránce
Nastavit sestupný směr
Zobrazení Mřížka Seznam

Produkty 1-24 z 47

Stránka
na stránce
Nastavit sestupný směr