Bazény

O produktu:


Bazény lze definovat jako umělé vodní nádržky, které slouží k plavání, potápění a relaxaci. Zvláštní skupinou jsou zahradní bazény. V tomto případě se jedná o stavby umístěné obvykle u rodinného domu nebo rekreačního objektu. Bazény mají buď soukromý nebo veřejný charakter.

i

Je všeobecně známo, že plavání je sport, který působí blahodárně na lidský organismus

Rozeznáváme různé druhy bazénů. Mezi nejčastější typy patří bazény plavecké, bazény rehabilitační, bazény zahradní a podobně. Jednotlivé komplexy, kde se bazény nacházejí nazýváme: aquaparky, koupaliště, plovárny, rehabilitační komplexy s vodními procedurami. V posledních letech se stal z vlastnictví bazénu módní trend.

Dělení:


Bazény můžeme klasicky rozdělit na nafukovací bazény, bazény s konstrukcí, bazény s pískovou filtrací, bazény s kartušovou filtrací, bazény bez filtrace a dětské bazény.

 • Nafukovací bazény
  Tyto bazény se mohou pyšnit řadou výhod, díky kterým se těší velké oblibě. Nafukovací bazény můžete snadno nafouknout a umístit, kam chcete. Až skončí sezona, bazén stačí jen vyfouknout a uskladnit. Nafukovací bazény nemají ostré hrany, takže jsou vhodné i pro děti. Další nezanedbatelnou výhodou je finanční dostupnost.
 • Bazény s konstrukcí
  Bazény s pevnou konstrukcí jsou opatřeny vysoce odolným rámem, který se vyrábí z kovu nebo oceli. Nosný rám zajišťuje bazénu stabilitu i jednoduchou montáž. Bazény s pevnou konstrukcí se liší od nafukovacích bazénů tím, že jejich šířka zůstává po celém obvodu stále stejná. Výhodou těchto bazénů je fakt, že se na slunci rychle prohřejí a při správné údržbě vydrží řadu let.
 • Bazény s pískovou filtrací
  Filtrace obecně slouží k čištění bazénové vody od mechanických nečistot. Dopomáhají tak zvyšovat kvalitu vody v bazénu. Pískové filtrace jsou vhodné pro bazény s pevnou konstrukcí. Průměr bazénu by měl být větší než čtyři metry. Tato filtrace čistí vodu za pomoci křemičitého písku. Pískové filtrace jsou účinnější než kartušové filtrace. Mezi další výhody patří snadná údržba a dlouhá životnost.
 • Bazény s kartušovou filtrací
  Kartušové filtrace jsou méně výkonné než filtrace pískové, a proto se hodí do menších bazénů do průměru čtyři metry. Tato filtrace funguje na bázi kartuše přes níž prochází voda. Na kartuši se zachytí i velmi drobné nečistoty. Na druhou stranu se zase rychle zanesou a je potřeba filtraci měnit několikrát do roka.
 • Bazény bez filtrace
  Bazény bez filtrace ocení každý, kdo nemá na zahradě nebo terase dostatek místa pro velký bazén a zároveň se nechce připravit o osvěžení v parných letních dnech. V této kategorii jsou bazény mnoha tvarů, rozličných průměrů i hloubky.
 • Dětské bazény
  Dětské bazény jsou obvykle nafukovací konstrukce. Vynikají odolností a samozřejmě bezpečnostní. Na trhu najdete i bazény pro děti ve tvaru různých zvířátek.

  i

  Nezapomeňte mít děti při koupání stále pod dozorem


Původ:


Doklad o prvním bazénu pochází z doby 5000 let před naším letopočtem. Najdeme ho v oblasti Mohenjo-daro v Palestině. Jeho úctyhodné rozměry 12 metrů na délku, 7 metrů na šířku a 2,4 metrů na výšku indikují vyspělost tehdejší civilizace. Bazény znali i staří Řekové a Římani. Ti využívali bazény nejen k plavání, ale i k náboženským účelům. O tom, že se plavání těšilo velké oblibě, vypovídá i fakt, že v roce 500 před naším letopočtem byla v Řecku založena plavecká škola pro malé děti. Další využití bazénu bylo pro vojenské účely. Vojáci se tak trénovali pro případnou válku. V Čechách si lidé už od 12. století léčili pohybové ústrojí v Benediktinském klášteře, který se nachází v Teplicích. Jeden z nejstarších bazénů, který i nadále funguje, je Volyňská plovárna, která byla postavena v letech 1939-1941.

Zajímavosti:


V Británii bylo zavedeno závodní plavání v roce 1800 a pro velký úspěch ještě téhož roku byla zavedena Amatérská plavecká asociace, která umožnila účastníkům spolu závodit. Na Olympijské hry se závodní plavání zařadilo v roce 1896. Nejstarším a nejrozšířenějším plaveckým stylem byla prsa, která sloužila jako hlavní styl plavání až do roku 1873.

Zobrazení Mřížka Seznam

Produkty 1-24 z 55

Stránka
na stránce
Nastavit sestupný směr
Zobrazení Mřížka Seznam

Produkty 1-24 z 55

Stránka
na stránce
Nastavit sestupný směr