Zahradní čerpadla

O produktu:

K tomu, abyste si na zahradě užili dostatek vodních radovánek, budete potřebovat správné zahradní čerpadlo. Zahradní čerpadla využijete při čerpání vody ze sudů, přečerpávání vody z nádrží, napouštění bazénů, zalévání zahrady a podobně. Též jsou vhodná pro zavlažování zahrady nebo odčerpávání kalové vody. Na co se při koupi zahradního čerpadla zaměřit? V prvé řadě se zamyslete, odkud budete vodu čerpat. Na výběr máte z ponorných čerpadel nebo povrchových čerpadel. Dalším vodítkem je typ vody, kterou chcete přečerpávat (pitná, užitková, znečištěná). Nezapomeňte na průtok čerpadla a materiál, z kterého je vyrobeno. Dobrým pomocníkem jsou také užitečné funkce a vlastnosti čerpadel jako je filtr proti vniknutí nečistot do zařízení nebo řezací nástroj pro rozmělňování hrubých nečistot.

Dělení:

Čerpadla se dají rozdělit na ponorná, povrchová a zahradní, domácí vodárny, sudová čerpadla, solární čerpadla a kalová čerpadla.

 • Ponorná zahradní čerpadla
 • Ponorná čerpadla jsou čerpadla, díky jejichž konstrukci mohou být umístěna při čerpání pod hladinou čerpané tekutiny. Mohou proto pracovat i ve velkých hloubkách (například z hlubinných studní). Výrazem ponorné čerpadlo se dnes rozumí většinou soustrojí čerpadlo-elektromotor. Technická úroveň utěsnění elektromotoru tak limituje možnost ponoření.

 • Povrchová zahradní čerpadla
 • Jedná se o klasická odstředivá povrchová čerpadla. Povrchová čerpadla jsou určena pro čistou až mírně znečištěnou vodu. Instalace probíhá mimo čerpanou kapalinu. Nejčastěji se využívají pro zásobování vodou, zvyšování tlaku, odčerpávání a přečerpávání nebo zavlažování a postřik zahrad.

 • Domácí vodárny
 • Domácí vodárny se používají pro automatické zajištění dodávky vody pod požadovaným tlakem. Používají se proto, že fungování samotného čerpadla je nepraktické. Čerpadlo je totiž nutné před zahájením čerpání vždy ručně zapnout a následně vypnout. Naproti tomu domácí vodárny fungují automaticky. Nejčastěji se používají pro zásobování domácnosti pitnou nebo užitkovou vodou z vlastního zdroje. Používají se tak na místech s absencí připojení k vodovodní síti.

 • Sudová zahradní čerpadla
 • Sudová zahradní čerpadla jsou vhodná pro práci s pestrou škálou kapalin. Můžete čerpat vodu, ropné produkty nebo kyseliny. Tato čerpadla jsou složena z čerpadlového nástavce, pohonné jednotky (komutátorový motor) a hadicového nástavce. Příslušenství bývá vyrobeno z nerez, hliníku, polypropylenu, PVDF a podobně. Materiál vždy odpovídá danému účelu.

 • Solární zahradní čerpadla
 • Solární zahradní čerpadla mají obrovskou výhodu v tom, že ke svému pohonu potřebují pouze sluneční svit. Ten následně přeměňují v elektrickou energii. Ke svém fungování potřebují především fotovoltaické panely. Moderní solární čerpadla disponují solárními akumulátory. Za slunečních dní uloží přebytky energie a zásoby využije, když oblohu zakryjí mraky nebo během noci.

 • Kalová zahradní čerpadla
 • Pomocí kalových čerpadel odčerpáte znečištěnou vodu, splašky i fekálie. Poradí si se stavebními, průmyslovými i zemědělskými kaly a kapalinami s příměsí pevných nebo vláknitých nečistot. Speciální kalová čerpadla si dovedou poradit i s kapalinami obsahujícímí abrazivní a sedimentující látky, jako je písek, kamenná drť, jíl nebo bahno.

Původ:

První čerpadla se objevila ve starověku a lidé je používali na vodu. Ze začátku se jednalo o čerpadla pístová. Poháněli je sami lidé nebo zvířata. Postupem času se čerpadla a jejich konstrukce zdokonalovala. Původní pístová čerpadla byla vylepšena o různé konstrukční provedení. Vznikla čerpadla lamelová, zubová, plunžrová apod. Velký rozmach zaznamenala čerpadla po druhé světové válce. Může za to zejména změna obsahu čerpané hmoty. Místo vody se začal houfně čerpat olej, který byl potřebný pro různé zbraně a stroje. Čerpadla jsou v dnešní době velmi používaným zařízením. Různé druhy čerpadel můžeme najít v podstatě ve všech odvětvích průmyslu.

Zajímavosti:

i

V přeneseném významu slova se používá i výraz tepelné čerpadlo, což je zvláštní technické zařízení určené pro transport tepelné energie prostřednictvím teplonosného média. První čerpadla jsou známa již ze starověku. Sloužila převážně k dopravě vody a byla většinou poháněna lidskou nebo zvířecí silou.

Nelze najít produkty odpovídající výběru.