Hadice a zavlažovací systémy

Definice:

Chcete mít zahradu či trávník stále pěkný a udržovaný? Pak neváhejte a sáhněte po zavlažovacím systému. Zavlažovací systémy (zejména automatické) snadno nahradí konev nebo zahradní hadici. U moderních typů si můžete navolit nastavení plochy postřiku, individuální regulaci trysky a podobně. Moderní zavlažovací systémy také mívají kolečka pro snadnější manipulaci.

Dělení:

Zavlažovací systémy lze rozdělit podle zavlažované plochy. Z tohoto hlediska rozlišujeme zavlažovací systémy rotační, zavlažovací systémy pulzní a zavlažovací systémy oscilační.

  • Rotační zavlažovací systémy

Rotační zavlažovací systémy jsou určeny pro zavlažování menších ploch. Ideálně se hodí na menší zahrádku nebo malý trávník. Pro rovnoměrné dávkování vody používá několik relativně slabých trysek. Zavlažovat můžete do všech úhlů.

 

  • Pulzní zavlažovací systémy

Pulzní zavlažovače mají kruhový tvar s bodcem pro snadné upevnění do země. Další variantou jsou pulzní zavlažovače s koly pro snadný přesun. Je určen pro větší plochy přibližně do dvaceti pěti metrů. Výhodou je, že umožňují nastavení plochy postřiku a napojení dalších zavlažovačů.

  • Oscilační zavlažovací systémy

Tyto zavlažovací systémy se hodí pro zahrady čtvercového a obdelníkového tvaru. Jsou vybaveny několika tryskami v jedné řadě, díky kterým můžete zavlažovat rovnoměrně. Hodí se na plochy o přibližné velikosti 350 metrů čtverečních.

Původ:

Pravděpodobně první zavlažovací systémy se objevily v Číně před více než dvěma tisíci lety. Číňané zakopali do země nádoby s vodou, která postupně unikala a zavlažovala tak půdu. V šedesátých letech se začaly pro účely podpovrchové závlahy používat hadice vyrobené z polyethylenu (PE) nebo polyvinylchloridu (PVC) s jednoduchými vyraženými otvory či primitivními kapkovači vsazeními do hadic. Moderní zavlažovací systémy jsou konstruované tak, aby ušetřily co nejvíce vody (až o 70% oproti konvenčním zavlažovačům).

Zajímavosti:

Zavlažovací systémy mohou být napojeny na čidlo srážek, které vyhodnocuje srážkové úhrny a při dostatečném dešti (přednastaveném srážkovém úhrnu) celou závlahu vypne, aby nedocházelo k plýtvání vodou a přemokření trávníku. Systém může být také napojen na čidlo půdní vlhkosti, které v případě převlhčení půdy zastaví závlahu. Závlahové systémy je nejideálnější instalovat v průběhu realizace zahrady, nejpozději před založením trávníku. Závlaha může být instalována již do existující zahrady, ale toto řešení je většinou složitější a nákladnější.

Zobrazení Mřížka Seznam

4 položek

na stránce
Nastavit sestupný směr
Zobrazení Mřížka Seznam

4 položek

na stránce
Nastavit sestupný směr