Ponorná čerpadla

O produktu:


Ponorná čerpadla se vyznačují tím, že jsou zčásti nebo zcela ponořená do čerpadné kapaliny. Čerpají čistou nebo mírně znečištěnou vodu. Ponorná čerpadla vytlačují čerpanou kapalinu nad sebe. Tím se liší od povrchových čerpadel, která kapalinu sají. Ponorná čerpadla mají širokou škálu využití. Slouží k zásobování domácnosti vodou, zalévání a zavlažování zahrad nebo odvodňování, přečerpávání nádrží či nouzové odčerpávání. Ponorná čerpadla se obvykle používají tam, kde například z technických důvodů nelze použít čerpadlo povrchové. Konstrukce ponorných čerpadel je uzpůsobena tomu, aby mohla být ponořena do kapaliny. To znamená, že ponorná čerpadla musí mít dostatečně utěsněný motor a elektrosoučásti.

i

Motor je zpravidla chlazen čerpanou vodou, proto některá ponorná čerpadla (zpravidla silnější tlaková) musejí být zcela ponořena pod hladinou, aby nedošlo k přehřátí motoru

Z tohoto důvodu musí být ponorná čerpadla odolná proti korozi. Vzhledem ke svému použití se vyrábějí z nerezové oceli nebo z odolných tvrzených plastů. Ponorná čerpadla často bývají vybavena plovákovým spínačem, který zajišťuje automatické zapnutí a vypnutí v závislosti na výšce hladiny vody. Spínač zároveň čerpadlo chrání proti chodu na sucho.

 

Původ:


První čerpadla se objevila již ve starověku. Původně používali lidé čerpadla jen na čerpání vody. První čerpadla byla pístová. Jako pohon se používala lidská nebo zvířecí síla. Postupem času se čerpadla různě zlepšovala a měnila se jejich konstrukce. Vznikla čerpadla lamelová, zubová, plunžrová a další. Masově se začala čerpadla používat po druhé světové válce. Ve válce totiž nastala potřeba přenášet nejen vodu, ale také olej, který byl nezbytný k promazání zbraní a strojů. V té době ještě nebylo příliš druhů čerpadel. V dnešní době jsou již čerpadla samozřejmou součástí našich životů. Najdeme je prakticky ve všech odvětvích průmyslu. Vede jaderná a tepelná energetika, kterou následuje potravinářský a chemický průmysl. Čerpadla se nepoužívají jen v profesích, ale můžeme je najít například i na zahradách rodinných domů.

Zajímavosti:


Při výběru ponorného čerpadla vždy zvažujte, jakou vodu chcete čerpat. Podle toho vyberete čerpadlo na čistou vodu, nebo kalové čerpadlo. Dalším důležitým parametrem je výtlačná výška.

i

Výtlačná výška znamená převýšení mezi hladinou čerpané kapaliny a místem, kam se voda dopravuje

Dalšími faktory dle kterých vybrat správné čerpadlo jsou cenová dostupnost nebo to, jak často budeme potřebovat vodu čerpat.

 

Nelze najít produkty odpovídající výběru.